Studiowanie w kraju

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/yourschool.com.pl/includes/menu.inc).

Najnowsze

W ostatnim czasie w Polsce znacznie zwiększył się odsetek ludzi studiujących na wyższych uczelniach. Pojawiło się bowiem przekonanie, że jedynie osobom wykształconym uda się zdobyć wysoko płatną posadę. Niestety nie zawsze jest to prawdą. Często wychodzi na jaw, że jest w kraju duża liczba osób z wyższym wykształceniem na danym kierunku i większa część z nich pozostaje bezrobotna. Ma to miejsce w szczególności w przypadku części kierunków humanistycznych, gdzie jest dużo studentów.
Studenci
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Ogólnie więcej jest chętnych na takie kierunki niż przykładowo na uczelnie techniczne. Z kolei wielu absolwentów uczelni technicznych wyjeżdża za granicę, ponieważ tam praca w określonym zawodzie jest znacznie bardziej opłacalna niż w Polsce. Poza tym coraz chętniej wybierane są kierunki nowe, takie jak przykładowo oligofrenopedagogika (więcej o kierunku). Pod tym obco brzmiącym wyrazem kryje się nauczanie ludzi niepełnosprawnych umysłowo, a zatem na przykład nauczanie dzieci chorych na zespół Downa.

książki
Source: http://www.sxc.hu/
Często wybierane kierunki Jak już zostało wspomniane, często wybierane są kierunki bardziej humanistyczne. Ostatnio ogromnie popularne stało się na przykład kulturoznawstwo. Niesłabnącą popularnością cieszy się filologia polska oraz filologie obce. Ponadto w ramach uniwersytetów jest spora liczba młodych ludzi na prawie. Zalicza się ono do fakultetów trudniejszych, jednak częściej umożliwia zdobycie dobrej posady w przyszłości. Jeżeli chodzi o uczelnie techniczne, jednym z najbardziej uczęszczanych kierunków jest informatyka (opis tutaj). Dzieje się tak ponieważ obecnie w zasadzie we wszystkich branżach przydają się ludzie zaznajomieni z komputerami oraz programiści. Informatykę można studiować także w ramach uniwersytetu, jednak sposób nauczania jest trochę odmienny.Studia podyplomowe (więcej na serwisie)
Ciekawą możliwością dla studentów nie wybierających się na studia doktoranckie są studia podyplomowe. Często bowiem oferują one kierunki nauczania, których nie ma na żadnej uczelni w standardowym trybie studiów. Poprzez studia podyplomowe można także uzyskać dodatkowe potrzebne wykształcenie do danego stanowiska, przykładowo do pracy w bibliotece szkolnej, gdzie potrzebne jest wykształcenie w zakresie bibliotekarstwa oraz pedagogiczne.